anodos

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΑΜ 1600+
Τώρα είναι 28 Ιουν 2017 22:16

Welcome
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ ANODOS.
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ
ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ANODOS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ.
ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ANODOS ΑΠΟΚΤΑΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΜΗΝΥΜΑΤΑ, ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΜΥΜΑΤΑ, ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ ΣΤΙΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΕΣ,ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.
Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ, ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ. ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ ΤΩΡΑ!!!

Welcome to ANODOS

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 118 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μμάνα υπάρχει μόνο μία!! Πρόγραμμα για κεραίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μαρ 2016 07:58 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 6 time
Have thanks: 59 time
Βρήκα λίγο χρόνο και έφτειαξα ένα πίνακα excel για τον υπολογισμό της απαιτούμενης αντίστασης της βραχυκυκλωμμένης γραμμής ¼ μήκους κύμματος σε παράλληλη σύνδεση (stub, ή φουρκέτα ή παραμάνα για να γελάσουμε και λίγο!!). Τα μπλέ πεδία είναι τίτλοι, τα κίτρινα είναι για εισαγωγή τιμών και τα κόκκινα τα αποτελέσματα. Ο πίνακας είναι προστατευμένος (δεν θέλει κωδικό) μόνο και μόνο για την προστασία των τύπων. Μια πιο πλήρης λύση και πιο πλήρες τυπολόγιο, εδώ: (http://www.arcticpeak.com/antennapages/ ... match.html). Για το συγκεκριμμένο πρόβλημα του Σαρακηνού, δύο παράλληλες βραχυκυκλωμμένες γραμμές ¼ μήκους κύμματος μας φέρνουν πολύ κοντά.

Μπορούμε όμως να κάνουμε αυτό που έκανε το Πανόραμα, και να βάλουμε ένα κομμάτι ομοαξονικού ¼ μήκους κύμματος και να κόβουμε μέχρι να μηδενίσουμε τα στάσιμα. Ή, να κατασκευάσουμε μια γραμμή μεταφοράς με χαρακτηριστικη αντίσταση την αντίσταση που θέλουμε. Και οι δύο εναλλακτικές λύσεις έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και απαιτούν πρακτικά πολύ πειραματισμό (ράβε-ξήλωνε) ή θεωρία (εφαπτόμενες και συνεφαπτόμενες και βράσε όρυζα) και γνώση του χάρτη Smith. Επίσης, με τη χρήση αναλυτή, μπορουμε να κόψουμε το ομοαξονικό στο μήκος που απαιτεί η συγκεκριμμένη αντίσταση χωρίς πολλά πολλά πειράματα.
http://www.antenna-theory.com/tutorial/ ... chart9.php,
http://www.allaboutcircuits.com/technic ... ith-chart/.

Και κάτι για αυτούς που λένε οτι η πράξη είναι διαφορετική από την θεωρία. Το stub δεν μπαίνει στο τέλος της γραμμής. Μπαίνει σε ένα σημείο της γραμμής όπου συντρέχουν συγκεκριμμένες παράμετροι (r=1, πολλά μαθηματικά, πολύ θεωρία, δεν είναι εύκολο). Επομένως, βάζοντάς το στο τέλος μιας γραμμής τυχαίου μήκους που βλέπει μια τυχαία αντίσταση κεραίας διαφορετικής από την αντίσταση της γραμμής (συντονισμένες- ασυντόνιστες, θυμάστε?), εκεί που είναι εύκολο για εμάς, τα νούμερα δεν θα είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που υπολογίσαμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι η πράξη είναι διαφορετική από την θεωρία, σημαίνει οτι εμείς, στην πράξη δεν εφαρμόζουμε τη θεωρία σωστά.

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Αναφέρετε αυτήν την δημοσίευση Λεπτομέρειες δημοσίευσης
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Μαρ 2016 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Has thanked: 0 time
Have thanks: 13 time
http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/160mt.html ριξτε και μια ματια εδω το εχω ξαναβαλει κι αλλη φορα και νομιζω οτι εχει ενδιαφερον.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μαρ 2016 05:38 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Τα ρέστα μου: http://www.ac6v.com/antprojects.htm.
Χωρίς πλάκα, ενδιαφέρουσες σελίδες, πολύ πράμα ρε παιδάκι μου, πως μπορούμε να αφομοιώσουμε έστω και το ένα δέκατο από αυτά????

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μαρ 2016 19:36 
Χωρίς σύνδεση
Αυτοταλάντωτος σταθμός

Have thanks: 1 time
Συμφωνο το site ειναι πολυ καλο το βλεπω αρκετα χρονια,ειδικοτερα οι ιταλοι ειναι πολυ εφευρετικοι γιατι και αυτοι οπωs και εμειs διαθετουμε πολυ περιορισμενο χωρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2016 19:13 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Has thanked: 3 time
Have thanks: 4 time
Ετοιμάζω και την δική μου κεραία,δίπολο με ύψος κέντρου από φυσικό έδαφος 13,5μ και άκρα διπόλου στα 5μ περίπου.Για αρχή λέω να το την τροφοδοτήσω με ομοαξονικό RG213 και αργότερα θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και κάτι άλλο από όλα αυτά που έχουν αναφερθεί στον παρόν νήμα.Θάνο (Lima Oscar) όταν γυρνάς από Κίνα δεν περνάς και μια βόλτα από τα μέρη μας να μπορέσουμε να κάνουμε πράξη όλα αυτά που μας έχεις πει;

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Απρ 2016 09:23 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Φίλε Νίκο, θα ήθελα πάρα πολύ να βρεθούμε, αλλά το βλέπω δύσκολο, μιας και ο χρόνος μου στην Ελλάδα είναι πάντα περιορισμένος. ΕΕ και ΔΝΤ επιτρέποντος, σε καμμιά 20 χρόνια, άμα πάρω σύνταξη (αν ζώ φυσικά, καβάλησα τα 64!!) θα έχω χρόνο και ελπίζω να βρεθούμε, και ευχαριστώ για την πρόταση.
Η θεωρία είναι πάντα σωστή, αλλά εμείς, είτε δεν την ξέρουμε, ή την εφαρμόζουμε όπως μας βολεύει. Τα ύψη και μήκη που χρησιμοποίησες σίγουρα εξαρτώνται από τον χώρο και την καλή ή κακή γειτονία, άρα η κεραία που εξομοίωσες είναι καλή. Δεν θυμάμαι ποιός από εμάς σε κάποιο νήμα είχε αναφέρει οτι το δίπολο είναι πάντα 75 Ω, το αναδιπλωμένο πάντα 300 Ω, και άν κατεβάσουμε τα σκέλη, η αντίσταση κατεβαίνει στα 50 Ω. Ισχύει, αλλά για συχνότητες που το ύψος που στήσαμε την κεραία είναι μεγαλύτερο τουλάχιστον από λ/2. Δυστυχώς για τα μεσαία, η πραγματικότητα (μεγάλο σχετικά μήκος κύμματος, γείτονες, πολυκατοικίες, κτλ.), είναι πολύ μακρυά από αυτές τις τιμές. Επόμενο πρόβλημα, πώς θα συνδέσουμε το μηχανάκι μας με την κεραία? Αν ήταν 75 Ω, θα κατεβάζαμε λίγο τα σκέλη, θα κόβαμε και θα ράβαμε, θα βρίσκαμε κάτι κοντά στα 50 Ω. Τώρα πού έχουμε 11 Ω τι κάνουμε? Απλή απάντηση, βάζουμε κάπλερ ή δοκιμάζουμε γάμμα match ή άλλα εξωτικά συστήματα. Επόμενη ερώτηση, πού? Στα 13 μέτρα ύψος ή στην είσοδο το ομοαξονικού? Αν μιλάμε για τα 13 μέτρα ύψος, τότε θα γίνουμε σαν το λιοντάρι του ανεκδότου που αγάπησε την λεοπάρδαλη, θα μας φάει η απόσταση, το ανέβα-κατέβα. Και άν αλλάξουμε συχνότητα, προσθέτουμε προβλήματα. Αν μιλάμε για την είσοδο του ομοαξονικού, τότε πρέπει να παίξουμε με το μήκος του ομοαξονικού (να’τη πάλι η συντονισμένη/ασυντόνιστη γραμμή), με το ομοαξονικό στη συγκεκριμμένη χρήση να προκαλεί ανισσοροπία στο δίπολο. Βάζοντας το RG213 θα πρέπει να παίξεις με το μήκος του για να το φέρεις, πράγμα όχι δύσκολο. Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι οτι στο ομοαξονικό, το περίβλημα είναι στο δυναμικό της γής, ενώ στη γραμμή μεταφοράς τα δύο της σκέλη είναι σε αντίφαση. Αν χρησιμοποιήσεις ένα balun 1:4 (λέτε να μπορούμε να το πούμε unbal 4:1?) στην κεραία, έρχεσαι πάρα πολύ κοντά (4Χ11=44 Ω) συν το ότι δημιουργείς την απαιτούμενη αντίφαση στα σκέλη της κεραίας. Το μειονέκτημα φυσικά είναι η ισχύς που θα αντέχει το balun που θα χρησιμοποιήσεις, αν και από οτι έχεις πει η ισχύς σου είναι χαμηλή. Εγώ επιμένω, η καλύτερη πρακτική λύση για ένα πρακτικό δίπολο στα μεσαία είναι τροφοδοσία με ανοιχτή γραμμή, κάπλερ και ομοαξονικό προς το μηχανάκι για την νύχτα, και βραχυκυκλωμένη γραμμή την ημέρα (δίπολο και Τ).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Απρ 2016 10:36 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Καλημέρα, Θάνο όπως γυρνάς από Κίνα πες του πιλότου να κάνει μια στάση ποιο βόρεια στα 500χλμ και να σε αφήσει στο αεροδρόμιο της Καβάλας μετά όλα τα άλλα θα τα κανονίσουμε εμείς(φιλοξενία,τσίπουρα εκπομπές κτλ.).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Απρ 2016 17:29 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστώ και θα χαρώ να τα πούμε από κοντά, αλλά κάτσε να έρθω πρός Ελλάδα μεριά με διαθέσιμο χρόνο. Δυστυχώς αυτή τη χρονιά είναι δύσκολα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2016 18:06 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Καλησπέρα το Σάββατο ήρθε ο Κυβερνήτης ο Άκης και μετρήσαμε την κεραία μου με τον αναλυτή ( HP 4193A.)Δίπολο με ύψος κέντρου στα 13,5 μέτρα και ύψος άκρων στα 5 μέτρα.Συνολικό μήκος 84 μέτρα με το ένα στοιχείο 41 μέτρα και το άλλο 43 μέτρα.Τροφοδοτείτε με RG213 μήκους κοντά στα 22μέτρα.Θάνο (Lima Oscar) μην βαράς το ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά ήταν η ποιο απλή λύση για αρχή.Αποτελέσματα μέτρησης στην άκρη της γραμμής.Στους 1635Khz 50 Ohm και φανταστικό μέρος 13,7.Στους 1645Khz 60 Ohm και φανταστικό μέρος 0.Με το μηχάνημα μου τα στάσιμα μηδενίστηκαν στους 1640Khz χωρίς antenna tuner.Από χθεσινοβραδινά control πάντως φαίνεται να αποδίδει η κεραία μιας και περνάει το σήμα πανελλαδικά με 40-50Watt carrier.

Τελευταία επεξεργασία από Σαρακηνός και 26 Απρ 2016 10:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2016 10:31 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Νομίζω οτι αξίζουν συγχαρητήρια και τίποτε άλλο. Σωστό για εμάς είναι αυτό που δουλεύει, είτε με ομοαξονικό, είτε με σκάλα. Η μόνη πραγματικά ουσιαστική παρατήρηση έχει να κάνει με το balance/unbalance, έτσι για το τυπικό. Πάντως, είμαι σίγουρος οτι παλεύεις και για το κάπλερ τώρα :wink:

Τώρα, για τα 40-50 Watt δεν μου κάνουν καθόλου εντύπωση. Οι περισσότεροι από εμάς δυστυχώς ξεχνάμε οτι κάποτε δουλεύαμε βουρβαχέϊκες 6L6, άντε και 807 στα 700, και μιλάγαμε με όλη την Ελλάδα. Και για τους φίλους που γκρινιάζουν οτι η τότε διάδοση ήταν καλύτερη, να τους πληροφορήσω ότι πριν από 3 χρόνια με κάτι φίλους πειραματιστήκαμε και είχαμε επαφή με λιγότερα από 3 Watt και 10-15 Watt στην χειρότερη . Εντάξει, δεν στράβωσε κανένα όργανο, αλλά τα σήματα ήταν πάνω από τον θόρυβο και η επικοινωνία σίγουρη. Μια αξιοπρεπής κεραία, και η κεραία σου είναι σαφώς καλύτερη από αξιοπρεπής, καλύπτει όλη τη Ελλάδα με 50 Watt. Δεν θυμάμαι το όνομα του παιδιού από το Αγρίνιο (Δημήτρηςς???) αλλά δεν ξεχνάω ότι το 2002 περίπου, με ένα 706 πήγαινε σε όλη την Ελλάδα του σκοτωμού, καλύτερα από αρκετά μεγάλα μηχανήματα. Πως το λέει και κάποιος γνωστός μας? Το καλύτερο μηχάνημα είναι η κεραία...

Και πάλι συγχαρητήρια!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2016 11:02 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Καλημέρα σε όλους, Θάνο σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις.Ανεβάζω και δυο φωτογραφίες από τον αναλυτή.Το φανταστικό μέρος είναι 13,7.Το έχω έτοιμο και το antenna tuner για να μπορέσω να πάω λίγο ποιο πάνω.Μάλλον όμως θα κόψω το σκέλος των 43 μέτρων για να πάει λίγο ποιο πάνω η κεραία στους 1680Khz.

Εικόνα Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2016 08:56 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Καλημέρα σε όλους,τελικά έκοψα και το μακρύ σκέλος στα 41 μέτρα και έτσι γίνανε και τα δυο σκέλη το ίδιο μήκος.Συνολικό μήκος διπόλου τώρα 82 μέτρα.Συντονίζει τώρα στους 1680Khz (τα λιγότερα στάσιμα χωρίς antenna tuner). Πιστεύω ότι εδώ είναι καλή η συχνότητα για να μπορώ να πηγαίνω πάνω κάτω 30kHz με τις λιγότερες απώλειες στο antenna tuner.
Και μια ερώτηση πληροφοριακά.Πως γίνετε να βγαίνει σύνολο 50 Ohm στην άκρη της καθόδου όταν στο πρόγραμμα μου βγάζει ότι το δίπολο μου είναι στα 11,5 Ohm μήπως τελικά στην πράξη είναι πολύ παραπάνω;Δεν έχω καταλάβει τελικά εάν με τη αντίσταση της καθόδου παραλληλίζετε και βγαίνει 50 Ohm η μπαίνει σε σειρά;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2016 22:46 
Χωρίς σύνδεση
Αυτοταλάντωτος σταθμός
Άβαταρ μέλους

Have thanks: 10 time
Ρε παλιόπαιδο τώρα το είδα , που βρέθηκε το Vector Impedance Meter Hewlett Packard 4193A ?????

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2016 23:21 
Χωρίς σύνδεση
Αυτοταλάντωτος σταθμός
Άβαταρ μέλους

Aααα το πιασα ,του ΑΚΗ είναι, λέω και εγώ??
ΑΚΗ ..........ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ

Να κάνω μια παρατήρηση στην μέτρηση ..επειδή η τάση που βγάζει και μετράει το προμπ είναι χαμηλή (αναλόγως της μπάντας ) συνήθως κάπου στα 100mv ,ενδέχεται να υπάρχουν παράσιτα από λαμβανόμενα σήματα στην κεραία και η ένδειξη να μην είναι σωστή

Τελευταία επεξεργασία από p.gabr και 14 Μάιος 2016 08:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Μάιος 2016 04:21 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Σαρακηνός έγραψε:
...Και μια ερώτηση πληροφοριακά.Πως γίνετε να βγαίνει σύνολο 50 Ohm στην άκρη της καθόδου όταν στο πρόγραμμα μου βγάζει ότι το δίπολο μου είναι στα 11,5 Ohm μήπως τελικά στην πράξη είναι πολύ παραπάνω;Δεν έχω καταλάβει τελικά εάν με τη αντίσταση της καθόδου παραλληλίζετε και βγαίνει 50 Ohm η μπαίνει σε σειρά;

Από παλιότερο ποστάρισμα στο ίδιο νήμα: "...Φαντάζομαι τα 60+30 είναι στην είσοδο του μπλεντάζ. Γιά προσθέστε 2-3 μέτρα μπλεντάζ να δείτε πως θα αλλάξει αυτή η τιμή..."
Εάν η αντίσταση της κεραίας ΔΕΝ είναι ίδια με την αντίσταση της γραμμής (όποιες και αν είναι αυτές) η γραμμή, τα χαρτακτηριστικά της, η αντίστασή της, ΕΠΙΔΡΟΥΝ και αλλάζουν τα χαρακτηριστικά της κεραίας. Σε περίπτωση σύνδεσης κεραίας+γραμμή+συντονιστικό, η γραμμή είναι κομμάτι της κεραίας. Σε περίπτωση σύνδεσης κεραίας+συντονιστικό+γραμμή, η γραμμή, τα χαρακτηριστικά της, το μήκος της, δεν επηρεάζουν την αντίσταση της κεραίας, εφὀσον η είσοδος του συντονιστικού, η έξοδος του μηχανήματος και η γραμμή έχουν τιην ίδια αντίσταση. Η αντίσταση της γραμμής μπαίνει εν σειρά, αλλά η αντίσταση ΔΕΝ είναι η χαρακτηριστική αντίσταση του καλωδίου (π.χ. 50 ή 75 Ω) αλλά η ισοδύναμη αντίσταση της γραμμής σε σχέση με το λ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2016 08:30 
Χωρίς σύνδεση
Αυτοταλάντωτος σταθμός
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα ένα χθεσινο που έγινε για σχετικό θέμα.

https://youtu.be/c5s9595c_Hg

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Μάιος 2016 17:37 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Have thanks: 16 time
Καλησπερα Παναγιωτη πολυ καλο μηχανημα ο ΗΡ 4193Α.Με αυτο συντονιζω τα παντα και μετα ανοιγω ολα εν ψυχρω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μάιος 2016 21:17 
Χωρίς σύνδεση
Αυτοταλάντωτος σταθμός
Άβαταρ μέλους

ΑΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΙΤΗΣ έγραψε:
Καλησπερα Παναγιωτη πολυ καλο μηχανημα ο ΗΡ 4193Α.Με αυτο συντονιζω τα παντα και μετα ανοιγω ολα εν ψυχρω.

KΑΛΗΣΠΕΡΑ φιλε
το ειχα και εγω στην δουλειά μου Δική μου επιλογή για αυτό και άκουσον για να λέμε
Ξερεις που κατά κύριο λόγο το χρησιμοποιούσα ¨¨
Το λινεαρ του SUNAIR ειχε ενα ενισχυτή με λυχνία την 4CX1500 κύκλωμα εξόδου τύπου Π ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ σερβο μοτέρ διευκρινιστες και πάει λέγοντας
Για να μην πολυλογώ έπρεπε όταν ήταν σωστά συντονισμένος να ειχε Ζ ΑΝΟΔΟΥ 1900ωμ / 0 deg
Οταν βεβαία παρελάμβανες μηχάνημα με ολα τα μηχανικά σπασμένα, ήθελε μεγάλη μαστοριά να το φέρεις .
Με κλειστό το μηχάνημα τερματισμένη έξοδο στα 50 ωμ , έφερνα χειροκίνητα τα συντονισμένα κυκλώματα σε αυτήν την ένδειξη MΕΤΡΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΜΠ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ..Mετά άνοιγα τον πομπό με περιορισμένη ισχυ συντονισμού 200 w και ρύθμιζα τους διευκρινιστες για ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΕΛΑΙΔΟΥΣΕ
Το manual του ενισχυτή SUNAIR GSL-1900
http://www.sunairelectronics.com/web/wo ... 014599.pdf

ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ

https://www.youtube.com/watch?v=Khz5rbtsYdQ.

edit
ΚΥΝΔΥΝΟΣ MHN TO ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ...
πρέπει πρωτα να εκφορτισεις καλα το κύκλωμα υψηλης και να γειώσεις μετά το κάτω μέρος του στραγγαλιστικου πηνίου ανόδου

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2016 09:17 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Τυχεροί εσείς που τα έχετε. Εμείς που δεν έχουμε τέτοια όργανα, πατεντιάζουμε. Στην συγκεκριμμένη περίπτωση, αυτό που ενδιαφέρει είναι μια ένδειξη άν η κεραία έχει χωρητική ή επαγωγική συμπεριφορά, και αφού το ορίσουμε και βάλουμε το κατάλληλο υλικό (πηνίο ή πυκνωτής αντίστοιχα) να μηδενίσουμε την γωνία φάσης. Άρα, ένας μετασχηματιστής ρεύματος, ένας μετασχηματιστής τάσης και ένας παλμογράφος διπλής δέσμης μας δίνουν τα στοιχεία αυτά με παραστατικότατα και μεγάλη ακρίβεια. Στο συντονισμό, σε περίπτωση φορτίου με καθαρά ωμική αντίσταση, ρεύμα και τάση είναι συμφασικά. Άρα, προσπαθείς με τα συντονιστικά να φέρεις τις δύο κυματομορφές την μία πάνω στην άλλη (μηδενική γωνία φάσης). Η προπορεία της μιας ή της άλλης κυματομορφής, σου λέει αν χρειάζεσαι πηνίο ή πυκνωτή. Θα μπορούσε να σου πει και την τιμή του υλικού, αλλά δεν αξίζει τέτοια πολυπλοκότητα. Δύο βύσματα, ένας πυρήνας, δύο πυκνωτές και λίγο σύρμα, και έτοιμο το βοήθημα. Με άλλο ένα πυρήνα, μερικές διόδους, και ένα όργανο -1,0,1 mA, καταργείς και τον παλμογράφο....Το χρησιμοποιώ κανά πεντάρι χρόνια και σχεδόν έχω καταργήσει την γέφυρα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2016 13:24 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Καλησπέρα,μια ερώτηση για θέμα λήψης των άλλων σταθμών.Τι πιστεύετε ότι είναι το ποιο σωστό να ακούμε και να δίνουμε control με την κεραία εκπομπής ή με το ραδιόφωνο σε μια συγκεκριμένη θέση και με τη δική του κεραία;Η απορία μου είναι αφού είμαστε σταθμοί και με διαμόρφωση μουσικής πληροφορίας(broadcasting) και υποτίθεται θα πρέπει να σε ακούει ο άλλος και με ένα καλό ραδιοφωνάκι,τουλάχιστον την νύχτα.Ποια είναι η άποψή σας;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2016 23:11 
Χωρίς σύνδεση
Αυτοταλάντωτος σταθμός
Άβαταρ μέλους

Φιλε πολύ σωστά τα λες και όντως τα έχουμε κάνει και εμείς Ενα άλλο που θέλω να πω είναι ότι μετρώντας ένα SWR παράδειγμα 2:1 θα ήταν καλύτερα να ήταν απλά από θέμα ωμικής καθαρά αντίστασης και όχι από οιαδήποτε μιγαδική μορφή Ζ ΧΩΡΙΤΙΚΗς Η ΕΠΑΓΩΓΙΚΗς ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑς . Στους ελέγχους για την λειτουργία των πομπών υπό συνθήκες στάσιμων 2,3,4,έως μερικοί και 7 απαιτούσαν οι κατασκευαστές αυτό να γίνεται με καθαρά ωμικό φορτίο στην εξόδου του πομπού ,συμπεριλαμβανόμενης και συμπεριφοράς του καλωδίου σύνδεσης φορτίου πομπού . Με λίγα λόγια ακριβώς στην έξοδο να βλέπει ωμικό φορτίο HI η lOW R .
Έχουμε πει ότι το καλώδιο δεν παίζει κανένα ρόλο (εκτός των απωλειών ) εάν είναι τερματισμένο στα 50 ωμ .ΟΤΑΝ όμως υπάρχουν στάσιμα για οποιοδήποτε λόγο, το μήκος του καλωδίου όχι ότι διορθώνει άμεσα κάτι ,άλλα περιστρέφει τα πάντα ( Ζ τα μεγάλα μικρά, τα μικρά μεγάλα ,τα χωρητικά επαγωγικά ,τα επαγωγικά χωρητικά ,,, δες κολοτουμπες στον χάρτη smith)

Φιλε Νικο έτσι και αλλιώς και φορητό να έχεις υπάρχει πόντου επηρεασμός μέσα στον χώρο. Εφόσον όμως μιλάτε για εσάς τότε τα κοντρόλ δίνονται με κεραίες ... και σωστό είναι να γνωστοποιεί ο καθένας σας τον τρόπο λήψης και την κεραία

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2016 04:46 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Χαίρεστε!!
Για το κοντρόλ συμφωνώ μερικώς με τον Παναγιώτη, οτι πρέπει να εξηγείς τον τρόπο που δίνεις το κοντρόλ. Διαφωνώ οτι χρειάζεται να τα δώσεις με κεραία. Αν ρωτήσεις 10, θα πάρεις 10 διαφορετικές απαντήσεις, και τελικά ο τρόπος δεν έχει σημασία. Άποψή μου, διαλέγεις ένα τρόπο, όποιον σε βολεύει, τον κρατάς σταθερό και χρησιμοποιείς ΠΑΝΤΑ αυτόν. Και όπως ανέφερε και ο Παναγιώτης, υπάρχει πάντα επηρεασμός...
Για τις απαιτήσεις των κατασκευαστών για ωμικά φορτία και μετρήσεις, η λογική λέει οτι ένα ωμικό φορτίο έχει μια παράμετρο, και μπορεί να επαναληφθεί, κατασκευαστεί από πολλούς, ενώ ένα μιγαδικό, άστα να πάνε....
Και για να προσπαθήσουμε να κλείσουμε το θέμα, νυν υπέρ προσαρμογής αγών!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2016 09:07 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Καλημέρα σε όλους,Θάνο μπορείς να ανεβάσεις κανένα σχέδιο με το όργανο 1-0-1 mA για το έλεγχο συμπεριφοράς της κεραίας;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2016 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Βεβαίως, να δουλέψω το κείμενο και θα το ανεβάσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μάιος 2016 17:34 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Have thanks: 16 time
Παναγιωτη καλησπερα παντα με ground stick στην υψηλη και μετα χερια και probe στην ανοδο.Το ιδιο κανω και γω 50αριζω με μια αντισταση την εξοδο και μηδενιζω την φαση με τον πυκνωτη και παιρνω τα ωμικα με το πηνιο.Οσο για το σανερ ολο το σετ το εχω δει σε φιλο,εργαλειο τι πομπος και τι καπλερ και δεκτης φυσικα.
ΑΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΙΤΗΣ has been thanked by:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Μάιος 2016 09:19 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς δεν βρήκα χρόνο για να τελειώσω την ανάλυση του οργάνου, και δεν προβλέπω να βρω σύντομα. Πάντως για να μην αθετήσω την υπόσχεση στον Νίκο, έχω ένα άρθρο του M0BMU που περιγράφει 3 πολύ ωραίες συσκευούλες για κεραίες, και μια από αυτές, είναι αυτή που μας ενδιαφέρει. Ρίξτε μια ματιά. Όσο για την συχνότητα, μη τρομάξετε. Δουλεύουν και στα δικά μας. Για τους πυρήνες δείτε τις δημοσιεύσεις του Ηρακλή για την μετατροπή/κατασκευή γέφυρας στασίμων. Ισχύουν οι ίδιες παράμετροι. Ρίξτε μια ματιά και στη διεύθυνση http://www.w5jgv.com/600M_autotuner/index.htm. Ο δειγματολήπτης που έχω φτειάξει και χρησιμοποιώ, είναι βασισμένος στο δειγματολήπτη αυτής της διεύθυνσης, με έξοδο για παλμογράφο. Υπάρχει επίσης chopper που ψαλιδίζει και τετραγωνίζει την τάση, και συγκριτής με πύλες, που οδηγεί ένα όργανο -100, 0, +100 μΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2017 18:59 
Χωρίς σύνδεση
Ενισχυμένος σταθμός

Καλησπέρα σε όλους στο πρόγραμμα πως μπορούμε να βάλουμε και την γραμμή τροφοδοσίας της κεραίας μας.Σε κάποια εξομοίωση ο Θάνος είχε βάλει ανοικτή γραμμή.Ομοαξονική γραμμή μεταφοράς πως μπορούμε να βάλουμε π.χ.(RG213);

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2017 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Μισοκιλοβαττάκιας
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς γραμμή 50 Ω δεν μπαίνει...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 118 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Γρήγορο εργαλείο:
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

suspicion-preferred